Катаракта: симптоми, ознаки, причини, ранній розвиток катаракти ока — клініка Batigoz
Международная офтальмологическая клиника Batigoz hotel logo Batigoz – первая международная офтальмологическая клиника. Работаем в Турции, Румынии, Нидерландах, Бельгии и Ираке. Контакты:
Адрес: ул. Садовая 1в 08130 Киевская область, Киево-Святошинский район, с. Петропавловская Борщаговка,,
Телефон:0 800 211 793, Электронная почта: info@batigoz.com.ua

Визначаємо розвиток катаракти ока. Симптоми, ознаки, причини

Кришталик нашого ока – це прозора природна лінза, що здатна миттєво фокусуватися на об’єкті, завдяки чому ми бачимо все чітко і ясно. А катаракта – це прогресуюче помутніння кришталика ока, що виникає з різних причин, але найчастіше – в силу вікових змін. Хвороба протікає без болю, але призводить до зниження гостроти зору і часто навіть до повної його втрати.

Катаракта одне з найпоширеніших захворювань очей, про яке знали ще з давніх часів, про нього згадує навіть Гіппократ у своїх трактатах.

Згідно зі статистикою, у світі налічується понад 17 млн ​​хворих на катаракту. У віці 75 років від неї страждають 26% чоловіків і 46% жінок. І незважаючи на те, що 90% випадків катаракти доводиться на людей похилого віку, це захворювання зустрічається і у молоді: вроджена катаракта (6%) і травматична катаракта (4%).

Про симптоми катаракти і причини її появи я розповім вам в цій статті.

Причини виникнення катаракти

Вроджена катаракта – це досить рідкісне явище, вона зустрічається у 1 з 10000 новонароджених. Її причинами можуть бути спадковість (якщо один або обидва з батьків мали вроджену катаракту – ризик, що у дитини вона також буде, підвищується), інфекційні або запальні захворювання мами під час вагітності, зловживання батьків стероїдними гормонами, алкоголем і наркотиками.

Причини виникнення надбаної катаракти різноманітні:

 • генетична схильність;
 • інтоксикації (лікарські та інфекційні)
 • порушення обміну речовин (наприклад, при цукровому діабеті, захворюваннях нирок або щитовидної залози);
 • авітамінози;
 • вплив іонізуючого випромінювання та електромагнітних хвиль;
 • травми;
 • похилий вік.

Додатковими факторами ризику появи надбаної катаракти є: жіноча стать, темний колір очей, ожиріння, куріння і алкоголізм.

Симптоми катаракти ока

Першими симптомами та ознаками катаракти можуть бути:

 1. Втрата контрастності зображення. Розмитий зір на будь-якій відстані – найбільш частий симптом катаракти. Зір може бути затуманеним, виникає відчуття плівки, що покриває око. Читати стає складніше через те, що букви зливаються з фоном; справи, що вимагають уваги до дрібних деталей (вишивка, в’язання, ремонт електроприладів), також стають проблемою.
 2. Світлочутливість. Навколо джерел світла можуть з’являтися ореоли і іскри.
 3. Світлобоязнь. При яскравому світлі складніше сфокусувати зір, навіть звичні джерела штучного світла тепер можуть здаватися занадто яскравими і дратівливими. Керування автомобілем у нічний час з-за яскравого світла ліхтарів або фар зустрічних машин – все складніше завдання.
 4. Зміна сприйняття кольорів. Катаракта впливає на сприйняття кольорів: деякі відтінки починають здаватися тьмяними, з часом все зображення набуває коричневого або жовтуватого відтінку. На перших порах ці зміни можуть пройти непоміченими, але з часом стає важко розрізняти відтінки синього і фіолетового.

Також на ранніх стадіях катаракти ознаками захворювання можуть бути потреба в більшій освітленості, щоб краще бачити, і часта потреба в нових окулярах або лінзах через прогресуючий характер захворювання.

Але встановити точний діагноз може тільки кваліфікований лікар-офтальмолог після проведення всіх потрібних досліджень.

Лікування катаракти

Єдиним ефективним способом лікування катаракти на сьогодні є хірургічне, а саме факоемульсифікація. Лікар робить крихітний розріз та руйнує змутнілий кришталик за допомогою ультразвукових хвиль, а на його місце імплантує штучну інтраокулярну лінзу. Така операція дозволяє не тільки усунути катаракту, але й дозволяє відкоригувати далекозорість, короткозорість та астигматизм.

Якщо катарактою вражені обидва ока, то операція проводиться спочатку на одному з них, а через деякий час, встановлений лікарем-офтальмологом, на другому.

Зір, як правило, повертається вже в операційній, але є низка нескладних правил, яких потрібно дотримуватись деякий час після процедури.

Як уникнути катаракти?

Для профілактики катаракти потрібно:

 • вести здоровий спосіб життя: відмовитися від вживання алкоголю і куріння тютюну, дотримуватися здорового харчування, боротися із зайвою вагою;
 • обмежити вплив ультрафіолетового випромінювання: при яскравому сонці носити сонцезахисні окуляри і головні убори з широкими полями;
 • контролювати артеріальний тиск, цукор в крові (при діабеті), рівень холестерину;
 • боротися з короткозорістю високого ступеня і запальними захворюваннями.

Але найголовніше – не забувайте регулярно проходити обстеження у лікаря-офтальмолога, адже тільки він може дати рекомендації по збереженню зору, що підходять саме вам, вчасно виявити захворювання і призначити адекватне лікування.

 

З повагою,

Головний лікар Міжнародної офтальмологічної клініки Batigoz

Інна Олексіївна Шевель

 

Контакти

                       
                           

Адреса:

Київська область, Києво-Святошинський район, с. Петропавлівська Борщагівка, вул. Садова 1в, ЖК "Аметист" (1 поверх)

E-mail:

Соц.мережі:


Всі права захищені. Використання матеріалів сайту можливе тільки з посиланням на сайт ©2019