При астигматизмі у дитини порушена форма ока, рогівки або кришталика. Через це точка, в якій сходяться світлові промені, знаходиться не на сітківці, як це повинно бути, а попереду або позаду неї. В результаті зір спотворюється, предмети бачаться розпливчастими, спотвореними по вертикалі або горизонталі. Лікування астигматизму у дітей потрібно починати якомога раніше, оскільки без корекції це захворювання здатне призвести до серйозного погіршення зору, головного болю, косоокості, різі, відчуття чужорідного тіла в очах, втрати здатності розрізняти кольори в сутінках.
Астигматизм добре діагностується в дитячому віці. Для цього офтальмолог оцінює стан головних меридіанів ока – умовних вертикальних і горизонтальних ліній, які з’єднують передній полюс ока з заднім.
Астигматизм може бути:
далекозорим – зображення фокусується позаду сітківки;
короткозорим (міопічним) – зображення фокусується перед сітківкою;
простим – короткозорість або далекозорість присутні тільки по одному з меридіанів, по другому меридіану показники зору в нормі;
складним – порушення зору фіксуються одночасно по двох меридіанах, при цьому на кожному з них виявляється або короткозорість, або далекозорість;
змішаним – на одному меридіані ока офтальмологи фіксують далекозорість, на іншому – короткозорість.
Астигматизм у дітей буває вродженим або набутим. Він може розвиватися на одному або на обох очах.
Позначення різновидів астигматизму
Н – простий гіперметропічний. По одному меридіану діагностується далекозорість, по іншому зір нормальний.
М – простий міопічний. По одному меридіану діагностується короткозорість, по іншому зір нормальний.
НН – складний гіперметропічний астигматизм. По обох меридіанах діагностується далекозорість.
ММ – складний міопічний астигматизм. По обох меридіанах діагностується короткозорість.
НМ, МН – змішаний астигматизм. По одному меридіану діагностується далекозорість, по іншому – короткозорість.
Важливою для підбору лікування характеристикою астигматизму є його ступінь. Вона позначає силу заломлення світлових променів по головним очним меридіанам. За цим показником ступінь астигматизму може бути:
від 0 до 3 діоптрій – слабкою. Цей різновид астигматизму зустрічається найчастіше. При своєчасній діагностиці такий астигматизм легко коригується носінням спеціальних окулярів або апаратними методами.
від 3 до 6 діоптрій – середньої. Окулярами скорегувати захворювання важко. Тут допомагають контактні лінзи або лазерна корекція. При цьому враховується вік дитини, оскільки до 18 років, поки зоровий апарат остаточно не сформується, хірургічні втручання небажані.
більше 6 діоптрій – високою. Таке порушення зору коригується хірургічним шляхом, в т. ч. із застосуванням лазера, або жорсткими контактними лінзами.
Існує ще «дитячий астигматизм» (його іноді ще називають фізіологічним) зі ступенем порушення зору від 0 до 0,5 діоптрій і далекозорістю. Такий астигматизм діагностується у більшості дітей і до 2-3 років проходить самостійно. На якість зору в майбутньому це не впливає.
Причини розвитку астигматизму у дітей
Запальні процеси, в які залучена рогова оболонка. Найчастіше до астигматизму призводять інфекційні кон’юнктивіти, кератити, блефарити.
Вроджена неправильна будова рогівки. Схильність до астигматизму часто передається у спадок. В цьому випадку діагностувати захворювання можна вже в пологовому будинку або при проходженні медкомісії перед надходженням в дитсадок.
Травма ока або операції в цій області. В результаті травм, особливо гострими предметами, або втручань хірургів на рогівці утворюються рубці, які заважають правильному зору.
Неправильне будова щелепи, зубного ряду. Якщо зуби неправильно змикаються (наприклад, при відкритому прикусі вони не змикаються зовсім), це може відбитися на очах.
Ознаки астигматизму
Щоб перевірити якість зору дитини, слід звернутися в дитячу офтальмологію. Не варто відкладати візит, якщо дитина:
Щоб розглянути предмет, змушена нахиляти голову вправо або вліво.
Часто мружиться.
Постійно спотикається об каміння, гілки, інші предмети, які неможливо не помітити.
Скаржиться на болі в області чола, над бровами.
Погано розбирає друкований текст.
Регулярно страждає від роздратування очей, кон’юнктивіту.
При далекозорому астигматизмі діти не можуть докладно розглянути предмети, які знаходяться далеко, при короткозорому – поблизу.
Діагностика дитячого астигматизму
Для діагностики зору і постановки діагнозу застосовуються такі методики:
Рефрактометрія. Офтальмолог досліджує здатність ока заломлювати світлові промені – рефракцію. Дитині пропонують поставити підборіддя на спеціальну підставку, фіксують голову і пропонують подивитися вдалину. В цей час комп’ютерний рефрактомір збирає і аналізує всі дані.
Візіометрія. Досліджується гострота зору. Дитині надягають оправу без лінз і оцінюють гостроту зору. Потім в оправу послідовно вставляються лінзи різної оптичної сили. Лінзи, з якими дитина бачить найкраще, характеризують ступінь порушення зору. Процедура проводиться для кожного ока окремо, при цьому друге око закривається.
Тіньова проба. У оправу послідовно вставляються циліндричні, сферичні лінзи. Офтальмолог висвітлює область зіниць світлом, яке відбивається від його дзеркала, і оцінює параметри руху тіней, які при цьому утворюються.
Дослідження із залученням щілинної лампи. Його проводять після того, як діагностовано астигматизм, щоб виявити його природу. Воно протікає в повній темряві, щоб офтальмолог міг добре розглянути освітлені і неосвітлені ділянки ока.
На прийомі офтальмологи клініки проведуть діагностику зору:
перевірять гостроту зору
перевірять внутрішньоочний тиск
перевірять органи зору на наявність «синдрому сухих очей»
виявлять приховані симптоми
Лікування дитячого астигматизму
Лікування астигматизму у дітей слід починати якомога раніше, поки зоровий апарат активно формується. У цьому випадку вдається не тільки зупинити, але і скоригувати захворювання.
Окуляри. Найчастіше дітям з астигматизмом доводиться носити окуляри зі спеціальними лінзами, які підбираються індивідуально. Це особливі лінзи зі сферичною і циліндричною складової. У рецепті вказуються положення осей і оптична сила циліндрів. Це забезпечує різне заломлення променів на різних перетинах, щоб оптимально корегувати зір по обох меридіанах.
Лінзи. Контактні лінзи прописують дітям старшого віку, які зможуть самостійно доглядати за ними. Вони зручніше і ефективніше, оскільки створюють з оком єдину оптичну систему (між лінзою і очним яблуком немає повітряного проміжку, як в окулярах). Дитина може займатися спортом, плавати, вести активний спосіб життя. Існують різні типи лінз, в тому числі одноденні.
Гімнастика. Регулярні заняття гімнастикою для очей не замінюють носіння лінз і окулярів, але дуже допомагають очним м’язам правильно розвиватися і відпочивати.
Профілактика. Забезпечуйте яскраве світло під час будь-яких видів зорових навантажень. Корегуйте контрастність і яскравість екранів гаджетів, скоротіть час роботи з ними. Зорове навантаження треба чергувати з фізичною активністю. Лампи денного світла потрібно замінити LED-лампами або лампами розжарювання.
Всього три простих кроки до хорошого зору
Консультація в клініці
Приходьте на консультацію і наш сертифікований офтальмолог діагностує косоокість на ранній стадії
Офтальмологи клініки розроблять програму для ефективного лікування косоокості і ви зможете бачити повноцінно
Якщо у вашої дитини діагностовано астигматизм, в більшості випадків це можна виправити. Важливо відвідувати офтальмолога кожні 6 місяців, щоб своєчасно коригувати лінзи. Записатися на прийом можна за телефоном або через форму зворотнього зв’язку сайту.
Освіта: Донецький національний медичний університет ім. М.ГорькогоДосвід роботи: 15 роківСпеціалізація: офтальмологія, дитяча офтальмологіяКатегорія: лікар вищої кваліфікаційної категоріїНапрямки діяльності: загальна і інструментальна діагностика, огляд переднього і заднього відділів ока, підбір окулярів, контактних лінз, терапія очних захворювань, ургентні операції і маніпуляції.
Хочу высказать свою искреннюю признательность персоналу клиники Батыгёз и особенно докторам Зореславе Васильевне и Светлане Васильевне, которые в буквальном смысле вернули мне зрение, после неудачного вмешательства врачей из Одессы, в которой я проживаю.Так что призываю всех, кто нуждается в помощи офтальмологов, обращаться за помощью к специалистам клиники Батыгёз. И учитывая, что я сам имею высшее медицинское образование, могу с уверенностью утверждать - отличные результаты лечения - это несомненно следствие высочайшего профессионализма и глубокой порядочности докторов и всего персонала клиники. Желаю
Хочу высказать свою искреннюю признательность персоналу клиники Батыгёз и особенно докторам Зореславе Васильевне и Светлане Васильевне, которые в буквальном смысле вернули мне зрение, после неудачного вмешательства врачей из Одессы, в которой я проживаю.Так что призываю всех, кто нуждается в помощи офтальмологов, обращаться за помощью к специалистам клиники Батыгёз. И учитывая, что я сам имею высшее медицинское образование, могу с уверенностью утверждать - отличные результаты лечения - это несомненно следствие высочайшего профессионализма и глубокой порядочности докторов и всего персонала клиники. Желаю всем крепкого здоровья и отличного зрения. Евгений
Евгения
Евгения
В данной клинике мы заказывали оптику для ребёнка, по имеющемуся рецепту. Возможно процедура данная не требует какие-то особенных навыков. Но наш случай оказался особенным и представители клиники продемонстрировали какое-то невероятное, по нынешним временам, отношение к клиенту. Рекомендую всем данную клинику, так как здесь качество услуг напрямую связано с репутацией, которой однозначно дорожат!!!
31.05.2020
Лисенко Юрій
Лисенко Юрій
Висловлюю подяку лікарці Дубровська Олена. Зробила мені лазерну операцію на ліве око зовсім безболісно. У неї аура тепла і тому була повна довіра. Відчувається професіоналізм.
04.03.2020
Юлия
Клиника отличается доброжелательным персоналом и реальной чистотой. Будем обращаться в будущем
19.02.2020
Олена
Приємний персонал, уважне ставлення, детальна консультація, чіткі відповіді на всі поставленні запитання.
10.02.2020
Контакти
Адреса:
Київська область, Києво-Святошинський район, с. Петропавлівська Борщагівка, вул. Садова 1в, ЖК "Аметист" (1 поверх)